Over OPG
De vereniging Overijssels Particulier Grondbezit (OPG) verenigt de particuliere eigenaren van het buitengebied van Overijssel. Het gaat om eigenaren van landbouwgronden, bossen en natuur, vaak in een rijke schakering: een verweven landschap met een hoge biodiversiteit, gepositioneerd tussen de grootschalige landbouw en de grootschalige 'wilde' natuur. Het OPG is, naast de georganiseerde landbouw en de natuurbescherming, een belangrijke speler in het buitengebied.
Dat doen zij met bezieling en ondernemerschap. Daadkrachtig, deskundig en maatschappelijk betrokken nemen zij de verantwoordelijkheid voor duurzame productie van voedsel en grondstoffen en voor behoud van het cultureel erfgoed en een rijke bio-diversiteit. De leden van het Overijssels Particulier Grondbezit zijn gezamenlijk eigenaar van ruim 40.000 hectare bos-, natuur- en landbouwgrond. Dat is meer dan 11% van het gehele landoppervlak van de provincie.
OPG in cijfers:
- Het OPG heeft 260 leden
- Ca 40.000 hectare is het totale grondbezit van onze leden
- Dit is 11% van het totale landoppervlak van Overijssel
- Ca 17.000 hectare landbouwgrond wordt door onze leden bewerkt of verpacht aan boeren, merendeels t.b.v. melkveehouderij
- Dit is 7% van het totale areaal landbouw- grond in Overijssel
- Ca 18.000 hectare bos en natuurgebied wordt door onze leden beheerd
Dit is bijna 53% van het totale bos en natuurgebied (exclusief water) van Overijssel.
OPG/GPG bijeenkomst Bouwen met hout uit eigen bos
Een groot deel van de Overijsselse en Gelderse landgoederen bestaat uit bos. Hoe mooi zou het zijn als het hout uit deze bossen kan worden ingezet om nieuwe woningen op landgoederen te bouwen? Door het bouwen met hout uit eigen bos kunnen landgoedeigenaren een steentje bijdragen aan de verduurzaming van de bouwsector (want minder staal en beton nodig), helpen zij het woningtekort te verminderen én ontstaat een verdienmodel voor de instandhouding van landgoederen.
Kan dit ideaal worden gerealiseerd in de praktijk? Dat zullen wij ontdekken in deze bijeenkomst. Allereerst zal Maarten Willemen, voorzitter Algemene Vereniging Inlands Hout, een presentatie geven over waar het hout vandaan komt en naartoe gaat dat wij in Nederland verwerken en oogsten. Vervolgens zal architect Thomas Bedaux, van prijswinnend architectenbureau Bedaux de Brouwer, ons meenemen in hun initiatief ‘Van Goeden Huizen’ waarbij modulaire woningen van hout en andere biobased materialen worden gebouwd. Tot slot ontvangen wij een rondleiding van Henk Krooshoop, timmerbaas op landgoed Weldam, over de timmerloods van het landgoed waar al generaties lang wordt gebouwd en gewerkt met hout uit eigen bos.
Programma van OPG/GPG bijeenkomst Bouwen met hout uit eigen bos
Op woensdag 14 mei: | |
15:30 - 16:00 | Inloop |
16:00 - 16:45 | De houtmarkt in Nederland |
16:45 - 17:15 | Bouwen met hout (en andere biobased materialen) in de praktijk |
17:30 - 18:00 | Â Rondleiding door de timmerloods van landgoed Weldam |
18:00 - 19:00 | Borrel |